Pašman.cz > Pašman

Pašman

Ostrov Pašman nabízí jak klid a netknutou přírodu, tak restaurace, bary a noční život například v chatám nejbližším přístavním městečku Tkon. Proto je přímo ideálním místem pro klidnou dovolenou s bohatými možnostmi vyžití.

Ostrov Pašman má plochu 63 km² a nachází se v Jaderském moři u pobřeží Chorvatska, jižně od Zadaru. Ostrov v zadarské ostrovní skupině patří k Severodalmatským ostrovům. Leží ve vnitřním ostrovním pásu jihovýchodně od ostrova Ugljan, se kterým je spojen novým mostem přes průplav Ždrelac. Od pevniny je oddělen Pašmanským průlivem (Pašmanski kanal), na západě jsou vody Středního průlivu (Srednji kanal). Od pevniny, od města Biograd na moru, je ostrov Pašman vzdálen 15 minut plavby trajektem.

Na Pašmanu je 11 vesnic, od jihovýchodu po severozápad: Tkon, Ugrinič, Kraj, Pašman, Mali Pašman, Barotul, Mrljane, Neviđane, Dobropoljana, Banj a Ždrelac. Všechny vesnice jsou umístěny na straně ostrova směřující k pevnině. Protilehlá strana je neobydlená, jsou zde spíše rekreační objekty (chaty) a je orientována směrem na souostroví Kornati.

I když jsou na ostrově mimořádně vhodné a příznivé přírodní podmínky pro rekreační pobyty, nejsou dosud zdaleka plně využívány. Na druhé straně to však znamená, že ostrovu dávají přednost ti, kdo hledají klid, krásnou nedotčenou přírodu a čisté moře, tedy pobyt mimo hlučná velká letoviska.

Ostrov je velmi příhodným východiskem pro lodní výlety na Kornatské ostrovy (národní park) a na Dugi otok do zátoky Telašćica (pořádají je místní agentury ve Tkonu, Biogradu).

Kulturně historické památky jsou soustředěny v místních vesnicích a osadách nebo v jejich bezprostředním okolí (Tkon, Kraj, Pašman) Mimo ně je památek velmi málo (např. u zátoky Sveti Ante na jihozápadním pobřeží je předrománský kostelík).

Celým ostrovem a jeho vesnicemi vede silnice až na konec sousedního ostrova Ugljan do městečka Preko (cca 30 km ze Tkonu), odkud je možno přejet trajektem do města Zadar.

Na Pašmanu se setkáte s velmi čistým mořem a ze všech chorvatských ostrovů je právě na něm nejvíce zeleně.

 

Rychlý kontakt

Rej Kulaš

Telefon: 00385 98 536 567

(WhatsApp & Viber)

E-mail: apartmannata@gmail.com


Formulář pro cestu do Chorvatska


Údaje pro vyplnění formuláře

Naziv smještaja.

kuca za odmor

Mjesto smještaja:

Otok Pasman

Adresa smještaja:

Donje more 13, Tkon 232 62